Profilaktyka stomatologiczna

Usuwanie kamienia nazębnego i osadów

Dużą uwagę przykładamy do wizyt higienizacyjnych polegających na profesjonalnym usuwaniu kamienia i osadów.

Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka nazębna, w której znajdują się bakterie. Stanowi on poważny problem, ponieważ może prowadzić do stanów zapalnych przyzębia, jego zaników oraz być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Tendencja do osadzania się kamienia ma charakter indywidualny. Duży wpływ mają nawyki żywieniowe i higieniczne pacjenta oraz skład śliny. Kamień nazębny może powstać również u osób dokładnie dbających o higienę jamy ustnej.  Zabieg usuwania kamienia wykonujemy przy użyciu ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Powinien on zostać uzupełniony piaskowaniem oraz polerowaniem dla pełnego efektu gładkich zębów bez osadów.

Zalecamy wykonywanie higienizacji raz na pół roku. Gwarantuje to stabilne efekty leczenia i zdrowe dziąsła.  W uzasadnionych przypadkach może zachodzić konieczność częstszego wykonywania tego zabiegu jeśli tak zaleci lekarz.

 

Fluoryzacja

Jest to zabieg, dzięki któremu zwiększamy twardość szkliwa i tym samym uodparniamy zęby na czynniki zewnętrzne, mechaniczne i zwiększamy odporność szkliwa na próchnicę. Wykonujemy go aplikując na zęby lakier fluorowy przy pomocy pędzelka lub przy pomocy pianki nałożonej na łyżkę i aplikowanej jednocześnie na wszystkie zęby.

 

Wybielanie

Piękny, biały uśmiech to marzenie każdego z nas. W naszym gabinecie wykonujemy zabieg wybielania przy wykorzystaniu indywidualnie zaprojektowanych nakładek na zęby i bezpiecznych preparatów wybielających. Przed wykonaniem zabiegu należy wykonać usunięcie kamienia oraz osadów. Kwalifikacji Pacjenta dokonuje lekarz. Informuje on również o szczegółowym przebiegu procedury.

Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na wybielanie?

Po tym zabiegu możliwe jest wystąpienie nadwrażliwości, która najczęściej ustępuje w ciągu 24h. 

Bardzo ważne jest także stosowanie tzw. „białej diety” przez okres 5 do 7 dni po wybielaniu i w trakcie jego trwania. W tym czasie należy unikać zwłaszcza kawy, herbaty, czerwonego wina oraz produktów tytoniowych. Przeciwwskazania do  wybielania to: ciąża, karmienie piersią, oraz wiek poniżej 18 roku życia.