Protetyka

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się rekonstrukcją i poprawą kształtu zębów, uzupełnianiem braków zębowych oraz odtwarzaniem prawidłowej funkcji mowy i żucia. Tego typu leczenie wymaga starannego zaplanowania i przygotowania przedprotetycznego. Jesteśmy w stanie zaproponować kilka rozwiązań i planów w zależności od potrzeb i oczekiwań Pacjenta.

 

Licówki

Licówki pozwalają zatuszować estetyczne niedoskonałości zębów w odcinku przednim. Często mogą być alternatywą dla koron, pozwalając zachować więcej nieoszlifowanych tkanek zębów. W niektórych przypadkach (przerwy między zębami, zęby o stożkowatym kształcie) możliwe jest wykonanie licówek bez szlifowania. Materiał ceramiczny, z którego są wykonywane, jest bardzo wytrzymały. Nie ulega przebarwieniom w trakcie jedzenia i picia. Po zacementowaniu scala się z tkankami zęba dając efekt naturalnego szkliwa.

 

Inlay/onlay

Są to odbudowy protetyczne, które wykonujemy jako alternatywę dla dużych odbudów tradycyjnych w zębach przedtrzonowych i trzonowych. Są one wykonywane w laboratorium techniki dentystycznej i pozwalają na dokładne odtworzenie powierzchni żującej do warunków zgryzowych pacjenta. Nie wymagają tak dużego oszlifowania zębów jak korony protetyczne, lecz minimalnej preparacji umożliwiającej wymodelowanie i zacementowanie uzupełnienia. Mogą być wykonane z ceramiki lub materiału kompozytowego.

 

Korony

Wykonujemy je w przypadku znacznego zniszczenia tkanek zęba lub konieczności dużej zmiany jego kształtu. Przygotowanie filaru pod koronę wymaga oszlifowania zęba z każdej strony, aby stworzyć 1-2mm miejsca dla docelowego uzupełnienia. Wykonujemy korony z następujących materiałów:

  • Kompozyt
  • Ceramika na podbudowie metalowej
  • Ceramika na podbudowie z tlenku cyrkonu
  • Cerkon pełnokonturowy
  • Pełnoceramiczne

Przed wykonaniem korony lekarz omawia z Pacjentem poszczególne rodzaje materiałów i proponuje najlepsze w danym przypadku rozwiązanie.

 

Mosty

Mosty są wykorzystywane do zastąpienia jednego lub większej ilości brakujących zębów. Są umieszczane w przestrzeniach, gdzie brakuje zębów i zamocowane do naturalnych zębów lub implantów otaczających puste przestrzenie. Zęby te, zwane filarami, służą za punkty zakotwiczenia mostu, muszą zostać oszlifowane i pokryte koronami. Podobnie, jak w przypadku koron, Pacjent ma możliwość wyboru materiału, z jakiego wykonany zostanie most. Mosty można dopasować do koloru naturalnych zębów Pacjenta.

 

Protezy akrylowe

Są to uzupełnienia odtwarzające większą ilość brakujących zębów lub pełen łuk w przypadku bezzębia. Wykonywane są z tradycyjnego akrylu lub materiałów elastycznych. Nie są montowane w jamie ustnej na stałe. Często wykonywane są jako uzupełnienia tymczasowe lub natychmiastowe po ekstrakcji.

 

Protezy szkieletowe

Są najlepszym rozwiązaniem w przypadku konieczności zastosowania u Pacjenta uzupełnienia ruchomego. Dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze, mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej (prawie nie pokrywają podniebienia – przy górnej protezie) ponadto mają lepsze utrzymanie, gdyż umocowane są klamrami. Dzięki temu, że opierają się na zębach, nie uciskają dziąseł i podniebienia.